fb
phone tel. +48 578 586 416
ikona
pl
pl

Opodatkowanie podatkiem dochodowym a wynajem apartamentu. Co warto wiedzieć?

Każdego roku coraz więcej osób jest zainteresowanych pozyskaniem mieszkania w celach inwestycyjnych. Zarabianie w ten sposób jest bardzo wygodne, a także pozwala na zbudowanie solidnego zabezpieczenia na przyszłość. Jednak wynajmowanie mieszkania związane jest uzyskiwaniem dochodu, od którego należy zapłacić podatek. Rozliczenie się może odbyć się na dwa sposoby, jednym z nich jest skala podatkowa, a drugim ryczałt. Dowiedzcie się, która forma będzie dla Was korzystniejsza, jeśli zajmujecie się wynajmem prywatnym.

Metodę rozliczenia należy zgłosić do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym otrzymacie pierwszy dochód z wynajmu. Jeśli nie określicie formy rozliczania podatku dochodowego, zostanie przypisana Wam skala podatkowa.

Skala podatkowa – rozliczenie podatku od wynajmu

Jeśli zdecydujecie się na rozliczenie na zasadach ogólnych, bo tak określa się skalę podatkową, będziecie płacili podatek od dochodu. Oznacza to, że będziecie pomniejszali przychód (kwotę pozyskiwaną od najemców) o koszty związane z wyposażeniem mieszkania, ratami kredytu lub remontami. Tego rodzaju wydatki muszą być udokumentowane fakturami lub paragonami. W praktyce, im większe koszta poniesiecie, tym mniejszy podatek zapłacicie. W 2020 roku jego wysokość została ustalona na poziomie 17% dla dochodów nieprzekraczających 85 528 zł oraz 32% dla dochodów wyższych niż ta kwota. W tym przypadku będziecie też zobligowani do złożenia deklaracji PIT-36 do 30 kwietnia. Natomiast jeśli przekroczycie kwotę wolną od podatku (8000 zł), będziecie płacili zaliczki na podatek dochodowy w skali roku.

Wynajem mieszkania – ryczałt

Wielu inwestorów decyduje się na rozliczanie podatku dochodowego za pomocą ryczałtu, ponieważ jest to znacznie prostsza metoda. Jeśli ją wybierzecie, będziecie płacili co miesiąc taką samą stawkę podatku, która jest ustalona na 8,5% uzyskanego przychodu, jeśli nie przekracza on 100 tys. złotych. W przypadku, gdy będzie on większy, podatek wzrośnie do 12,5%.

Przed zawarciem umowy z najemcą powinniście zaprojektować ją w taki sposób, by kwota comiesięcznego czynszu obejmowała jedynie samo użytkowanie lokalu. Opłaty za media powinny zostać w gestii najemcy. Warto zrobić to w ten sposób, ponieważ uzyskiwany przez Was przychód nie zostanie sztucznie powiększony o pieniądze, które będziecie musieli przeznaczyć na rachunki za energię lub inne media wykorzystywane przez najemcę. Gdyby tak było, płacilibyście większy podatek dochodowy! Jeśli zdecydujecie się na rozliczanie ryczałtem, pamiętajcie o złożeniu deklaracji rocznej PIT-28 do 31 stycznia.

Wróć

Zapytaj o cenę
oraz więcej informacji

ikona

Biuro sprzedaży
ul. Spokojna 19
78-100 Kołobrzeg

ikona

Dane kontaktowe
tel. 578 586 416
mail: sprzedaz@induapartamenty.pl

Napisz do nas

    open

    😁🚀 Sprzedaliśmy wszystkie apartamenty 📣😁

    👌👏 Brawa dla całego Zespołu sprzedaży 👏👌

    Prezentacja Video induapartamenty Prezentacja video